Wydmy na Gran Canarii

wydmy-maspalomas-slide
Podziel się z innymi!Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestShare on StumbleUponShare on TumblrTweet about this on TwitterEmail this to someone

Dunas de Maspalomas zajmują obszar długości ok. 6 km oraz szerokości ok. 2 km. Są one częścią rezerwatu przyrody do którego należy także gaj palmowy El Palmeral i rozlewisko la Charca. Ja widziałam jedynie wydmy. Morze złotego piasku, którego przemierzenie wcale nie jest łatwe. Tak, tak, mimo iż wydmy są rezerwatem można po nich chodzić, biegać i jeździć na wielbłądzie, polecam także turlanie. Musicie jednak wiedzieć, że wspinanie się i schodzenie z tych piaszczystych nasypów męczy nogi, zwłaszcza, że toną one w parzącym pustynnym piasku.

Wiatr jeśli jest intensywny, unosi miliony drobinek w powietrze, które niczym małe szpileczki uderzają w ciało i wbijają się w odzież (dlatego na spacer po wydmach, polecam kryte buty i jakąś ciemną narzutkę – biały kostium kąpielowy jest do wyrzucenia). Mimo tych niedogodności wydmy były dla mnie niesamowicie pięknym miejscem. Może dlatego, że momentami czułam się jak na pustyni i było to dla mnie uczucie zupełnie obce.

Wysokość wydm wynosi nawet 10 – 20 m. Powstały one z przyniesionego przez oceaniczną wodę i wiatr piasku (nie, nie pochodzi on z Sahary).

wydmy-maspalomas

wydmy-maspalomas-2

wydmy-maspalomas-3

I jeszcze jedna informacja – wydmy to jedno z ulubionych miejsc gejów i naturystów, nie zdziwcie się więc jeśli minie was co jakiś czas jakiś golas, a może nawet sami będziecie chcieli zaznać kompleksowej słonecznej kąpieli?

plaza maspalomas2

plaza maspalomas

gran-canaria-faro-2

Podziel się z innymi!Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestShare on StumbleUponShare on TumblrTweet about this on TwitterEmail this to someone

Napisz komentarz

Gran Canaria wakacje