Trochę geografii

Podziel się z innymi!Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestShare on StumbleUponShare on TumblrTweet about this on TwitterEmail this to someone

Gran Canaria jest trzecią co do wielkości w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Choć należą one do Hiszpanii, geograficznie leżą rzut beretem od północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Nic więc dziwnego, że ciągle jest tam ciepło.
wyspy-kanaryjskie

 

Dlaczego Gran Canaria jest taka wyjątkowa? Bo jest ona kontynentem w miniaturze. Wyspa ma okrągły kształt, a w jej centralnej części królują niesamowite góry pochodzenia wulkanicznego. Powoduje to, że im bardziej w głąb wyspy, im wyżej tym bardziej oceaniczne wiatry mieszają się z górskim klimatem, tworząc tak wiele stref klimatycznych, że wydaje nam się, że kilka kroków przenosi nas na zupełnie inny kontynent. W strefie wybrzeża, zwłaszcza na południu wyspy jest całkowicie sucho. Cała zielona roślinność jaka tam rośnie, zawdzięcza swoje istnienie tylko i wyłącznie nieprawdopodobnie rozbudowanej sieci zraszaczy. Gdyby nie ona, ta część wyspy przypominałaby pustynię i jedynie ocean nieco zaburzałby ten afrykański krajobraz.


Wycieczka do centralnej części wyspy – w okolice krateru – przenosi nas w całkowicie inne miejsce. Przez chwile poczułam się jakbym jakimś dziwnym sposobem przeniosła się w nasze polskie góry. Klimat europejski, wilgotny, bardzo dużo zieleni – to miły przerywnik po kilku dniach suchego wiatru. Ale nie wszystkie masywy górskie zostały obdarzone przez naturę roślinnością. Jadąc krętymi drogami z Teroru do Maspalomas można podziwiać iście „amerykańskie” kaniony i potężne, rude góry.

Podziel się z innymi!Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestShare on StumbleUponShare on TumblrTweet about this on TwitterEmail this to someone

Napisz komentarz

Gran Canaria wakacje